Listopad i grudzień - miesiące bez przemocy

Listopad i grudzień - miesiące bez przemocy

W każdym zakątku całego świata, każdego dnia, w każdej minucie nikt z nas nie powinien doświadczać krzywdy, bólu i cierpienia…. przez cały okrągły rok. Jednak miesiąc listopad i grudzień można określić miesiącami bez przemocy, a to dlatego, że w tym okresie wyjątkowo kładzie się nacisk na zjawisko przemocy.

Wiele organizacji, instytucji, placówek, stowarzyszeń  na świecie od lat dąży do eliminowania zjawiska przemocy, która przybiera wiele form. Motywem przewodnim różnorakich przedsięwzięć jest przede wszystkim edukacja na temat przemocy, jak na nią reagować i jak jej skutecznie przeciwdziałać.

Ważne daty i wydarzenia związane z walką o  godne życie bez przemocy to m. in.:

25 listopada  Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec nich jest łamaniem praw człowieka, a nie sprawą prywatną. Niestety co 30 sekund w Polsce jakaś kobieta doświadcza przemocy. Szacuje się, że rocznie z powodu przemocy umiera 400 kobiet przebywających w przemocowych związkach.

Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć.

 

 

Kampania 19 Dni Przeciwko Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży 1 – 19 listopad

 

Przez pierwsze 19 dni listopada różne instytucje skupiają się na zagadnieniach związanych z edukowaniem i profilaktyką w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci
i młodzieży. Głównym celem kampanii jest budowanie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży, gdzie każdy ma zapewnione odpowiednie warunki dorastania
i rozwoju. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, gdyż pomarańczowy to kolor ostrzegawczy.

 

 

Międzynarodowa kampania „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć" 

25.11.-10.12

Kampania trwa od dnia 25.11 Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet  do 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

Cele kampanii:

  ü   rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw

  ü   budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet,

  ü   wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet,

  ü   tworzenie narzędzi nacisku na rządy, aby wywiązały się z obietnic powstrzymania przemocy wobec kobiet.

 

 

Kampania „Biała wstążka” to kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Stworzona przez mężczyzn, to właśnie do nich jest przede wszystkim skierowana. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ jak tłumaczył – to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kampania została zapoczątkowana w 1991 r. w Kanadzie – właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji.